AZOP Lake Havasu GP race report – race-deZert.com

AZOP Lake Havasu GP race report

Bikes, Quads, UTV’s Complete AZOP Season on the Shores of Lake Havasu

2019 AZOP Rowley White RV Series, Round 11,
Lake Havasu, AZ November 16-17, 2019

Written by: Miller Truby

All images ©: Miller Truby

For almost all of the classes that race with AZOP, the 2019 Havasu Havik Grand Prix represented the final opportunity to earn points and make moves in the chase for a championship. The ultimate round of the Rowley White RV Series was presented by XTC Motorsports and Moto City and brought racers to a dedicated short course that literally put riders and drivers on the shore of Lake Havasu. The groomed and manicured Grand Prix style circuit was about 2 miles long and offered plenty of opportunities for riders to pass and be passed while snaking through the dry hills and swampy washes that abut the lake. Highlighted by a huge tabletop immediately after the start line and a step-down to flat jump over water at the tail end of the course, the track provided plenty of excitement for riders and spectators – most of whom also benefitted from a great vantage point from the pit area overlooking the track.

With perfect racing weather and a gorgeous backdrop, racers showed up in big numbers; some with the intent of winning a championship and others just looking to get a race trophy for a weekend of hard work. The race stewards had the track watered and bladed to perfection and had managed to follow the natural terrain while still allowing space for plenty of man-made jumps and rhythm sections. After two days of bar-banging, wheel-rubbing racing, the dust settled on the various championship races with the following results:

2019 Bike Class Championships

Pro: 1st Place: Miguel Cordovez – 2nd Place: Dominic Dugi

Open A: 1st Place: Austin Alexander – 2nd Place: Alejandro Cortez, Jr. – 3rd Place: David Richards

Open B: 1st Place: Tate Van Voorst – 2nd Place: Jarren Atwater – 3rd Place: Weston Atwater

Open C: 1st Place: Jake Moffat – 2nd Place: Jacob Moraga – 3rd Place: Lewis Wright

125-250cc A: 1st Place: Tim Dana – 2nd Place: Dustin Queen

125-250cc B: 1st Place: Kaden Bedlion – 2nd Place: Colton Edwards

125-250cc C: 1st Place: Anthony Luna – 2nd Place: Taylor Wilson – 3rd Place: JaeQon Peterson

Vet 30 A: 1st Place: Dayton Raper – 2nd Place: Jon Froust

Vet 30 B: 1st Place: Darren Ben

Senior 40 B: 1st Place: Jeremiah Schnurpel – 2nd Place: Micah Chlarson

Senior 40 C: 1st Place: Lewis Stephan – 2nd Place: Juan Rivas

Master 50 A: 1st Place: Gary Peterson

Master 50 B: 1st Place: Richard Heyer

Women C: 1st Place: Ellie Koester – 2nd Place: Grace Vinagro – 3rd Place: Emilee Carter

80-150cc A: 1st Place: Jonathan Kirat – 2nd Place: Porter May – 3rd Place: Travis Boyd

80-150cc B: 1st Place: Danny Baca – 2nd Place: Chase Boyd

80-150cc C: 1st Place: Clayton Hixon – 2nd Place: Colson Skersick – 3rd Place: Jaxon Steele

65-110cc A: 1st Place: Marley Kuhn

65-110cc B: 1st Place: Tristin Andrade – 2nd Place: Owen Wesley – 3rd Place: Cooper Skersick

65-110cc C: 1st Place: Aayden Tracy – 2nd Place: Kaden Schmidt – 3rd Place: Wyatt Massey

50cc 7-8Y: 1st Place: Kaycee Curley – 2nd Place: Ryder Yates – 3rd Place: Kash Schmidt

50cc 4-6Y: 1st Place: Courtney Curley – 2nd Place: Brayden Almendarez – 3rd Place: Hayden Griffith

2019 Quad/ATC Class Championships

Pro: 1st Place: Koby Dodson

Vet Pro: 1st Place: Todd Ellsworth – 2nd Place: Rick Ellsworth

Expert: 1st Place: Nick Helton – 2nd Place: Michael Mack

Sportsman: 1st Place: Brian Jackson – 2nd Place: Robert Dearth – 3rd Place: Ian Sessions

ATC: 1st Place: Paul Airey – 2nd Place: Ed Hicks

250-400cc Mini: 1st Place: Dakota Hibler – 2nd Place: Wyatt Little

91-300cc 10-15Y Mini: 1st Place: Landen Johnson – 2nd Place: Brayden Earlewine

80cc Advanced: 1st Place: Brendon Turner – 2nd Place: Tavin Freeman – 3rd Place: Brayden Earlewine

80cc Beginner: 1st Place: Jack Wilson – 2nd Place: Kaiden Lee – 3rd Place: Cade Little

50-79cc: 1st Place: Tyler Wade – 2nd Place: Lane Johnson – 3rd Place: Emma Martinez

2019 UTV Class Championships

Pro: 1st Place: Kody Winiecki – 2nd Place: Kali Kinsman

Unlimited Turbo: 1st Place: Daniel Hurn – 2nd Place: Chase De Sousa Dias

1000cc Non-Turbo: 1st Place: Clayton Winiecki – 2nd Place: Evan Striplin – 3rd Place: John Nix

850cc: 1st Place: Todd Waling

570cc: 1st Place: Grace Vinagro – 2nd Place: Ashton Stowell – 3rd Place: Ellie Koester

250cc: 1st Place: Vincent Riccitelli

170cc: 1st Place: Braden Krah – 2nd Place: Ryland Stowell – 3rd Place: Liam Salas Fisher

A huge congratulations from the entire AZOP family to all those competitors who finished on the podium in their respective season championships!

Next up for AZOP is the Gila Bend Grand Prix, which will showcase the final points race of the season for the Truck and Buggy classes as well as exhibition races for Bikes, Quads, and UTV’s December 7th and 8th. Registration is open now!

As always AZOP would like to thank all of the sponsors, staff, volunteers, racers, and spectators for making this another successful and fun weekend of racing.  For full race results, videos, and photos or to find out about upcoming events go to www.azopracing.com.

Saturday Motorcycle Results

Big Bikes

Pro: 1.) #095 Chance Fullerton 2.) #531 Alex Morgan 3.) #375 Dominic Dugi Open A: 1.) #225 Hunter Guiboa 2.) #094 Chase Thomas 3.) #824 James Clark Open B: 1.) #064 David Fullmer 2.) #054 Hyles Hersley 3.) #089 Joey Cattabiani Open C: 1.) #343 Jake Moffat 2.) #630 Robby Rosteck 3.) #800 Jacob Moraga 125-250cc A: 1.) #062 Christian Strang 2.) #590 Matt Dally 3.) #974 Dustin Queen 125-250cc B: 1.) #015 Joey Washburn 2.) #429 Kaden Bedlion 125-250cc C: 1.) #700 Anthony Luna 2.) #724 Taylor Wilson 3.) #075 Jarry Sessions Vet 30+ A: 1.) #19 Dayton Raper 2.) #219 Jesse Romer 3.) #014 Colter Vanwaganen Vet 30+ B: 1.) #071 Brent Gearge 2.) #010 Travis Pease 3.) #065 Joseph Brown Senior 40+ B: 1.) #43 Jeremiah Schnurpel Senior 40+ C: 1.) #066 Roy Fagan 2.) #831 Lewis Stephan 3.) #098 Nic Lyon Master 50+ A: 1.) #206 Phil Means 2.) #59 Gary Peterson Master 50+ B: 1.) #311 Richard Heyer Super Senior 60+: 1.) #489 Chuck Stevenson

Pee Wee Bikes

Pee Wee 50cc 4-6 years: 1.) #25 Courtney Curley 2.) #301 Jayce Tracy 3.) #30 Mason Haynie Pee Wee 50cc 7-8 years: 1.) #018 Dane Millsaps 2.) #052 Callen Shine 3.) #X Kendall Schnore Pee Wee 65cc C: 1.) #XX Brooklyn Schnore 2.) #151 Jeron Kunzweiler 3.) #919 Tiernan Finnegan

Mini Bikes

Mini 65cc A: 1.) #21 Marley Kuhn Mini 65cc B: 1.) #2 Tristin Andrade 2.) #928 Owen Wesley 3.) #247 Cooper Skersick Mini 80-150cc A: 1.) #168 Samuel Campbell 2.) #060 Joshua Caton 3.) #177 Porter May Mini 80-150cc B: 1.) #086 Brian Sessions 2.) #48 Danny Baca 3.) #4 Chase Boyd Mini 80-150cc C: 1.) #413 Colson Skersick 2.) #199 Jaxon Steele 3.) #130 Clayton Hixon Women’s C: 1.) #330 Caidyn Breaux 2.) #93 Ellie Koester 3.) #069 Noel Ojeda

Saturday Quad/ATC Results

Big Quads/ATCs

Expert: 1.) #283 Deshawn Tallsalt Vet Pro: 1.) #504 Abe Martinez Sportsman: 1.) #22 Aaron Wade 2.) #555 Ransom Martinez 3.) #72 Randy Holt ATC: 1.) #208 Ed Hicks 2.) #71 Paul Airey 3.) #020 Ryan Miller

Mini Quads

Mini 250-400cc: 1.) #55 Madison Freshour Mini 91-300cc 10-15 Years: 1.) #95 Brendon Turner 2.) #17 Brayden Earlewine

Pee Wee Quads

Pee Wee 80cc Advanced: 1.) #95 Brendon Turner Pee Wee 80cc Beginner: 1.) #222 Jack Wilson 2.) #31 Kaiden Lee 3.) #200 Cutter Gehrts Pee Wee 50-79cc 4-6 Years: 1.) #88 Tyler Wade 2.) #56 Emma Martinez 3.) #89 Zane Gehrts

Saturday UTV Results

Big UTVs

Pro: 1.) #903 Kody Winiecki 2.) #198 Matthew Maciejewski 3.) #143 Kali Kinsman Unlimited Turbo: 1.) #969 Dan Hurn 2.) #866 Chris Leaming 1000cc Non-Turbo: 1.) #504 Abe Martinez 2.) #901 Clayton Winiecki 3.) #014 Cameron Bookey 900cc: 1.) #521 Brandon Spitz 2.) #1178 Barbie Holt 3.) #381 Chuck Stevenson

570cc UTVs

570cc: 1.) #1901 Ellie Koester 2.) #177 Lucas Johnson 3.) #14 Ryan Bedoya

170cc/250cc UTVs

250cc: 1.) #17 Vincent Riccitelli 170cc: 1.) #866 Jaxon Leaming 2.) #147 Braden Krah 3.) #66 Stevie McLaws

Sunday Motorcycle Results

Big Bikes

Pro: 1.) #095 Chance Fullerton Open A: 1.) #824 James Clark 2.) #225 Hunter Guiboa 3.) #372 Alejandro Cortez, Jr. Open B: 1.) #34 Colton Dana 2.) #415 Tate Van Voorst 3.) #305 Wyatt Moore Open C: 1.) #800 Jacob Moraga 2.) #174 Tanner Lindley 3.) #814 Lewis Wright 125-250cc A: 1.) #974 Dustin Queen 2.) #104 Tim Dana 3.) #700 Anthony Luna 125-250cc B: 1.) #429 Kaden Bedlion 125-250cc C: 1.) #724 Taylor Wilson 2.) #727 JaeQon Peterson 3.) #0161 Brennan Lagmay Vet 30+ A: 1.) #19 Dayton Raper Vet 30+ B: 1.) #065 Joseph Brown 2.) #732 Darren Ben Vet 30+ C: 1.) #093 Aaron Ondrisko Senior 40+ B: 1.) #0191 Michael Wilson Senior 40+ C: 1.) #831 Lewis Stephan

Pee Wee Bikes

Pee Wee 50cc 4-6 years: 1.) #301 Jayce Tracy 2.) #25 Courtney Curley 3.) #30 Mason Haynie Pee Wee 50cc 7-8 years: 1.) #018 Dane Millsaps 2.) #052 Callen Shine 3.) #238 Kaycee Curley Pee Wee 65cc C: 1.) #73 Deegan Enriguez 2.) #329 Mason Milacki 3.) #151 Jeron Kunzweiler

Mini Bikes

Mini 65cc A: 1.) #21 Marley Kuhn Mini 65cc B: 1.) #2 Tristin Andrade 2.) #247 Cooper Skersick 3.) #928 Owen Wesley Mini 80-150cc A: 1.) #060 Joshua Caton 2.) #086 Brian Sessions 3.) #1429 Jonathan Kirat Mini 80-150cc B: 1.) #48 Danny Baca 2.) #4 Chase Boyd Mini 80-150cc C: 1.) #199 Jaxon Steele 2.) #130 Clayton Hixon 3.) #71 Danny Carter Women’s C: 1.) #93 Ellie Koester 2.) #191 Grace Vinagro 3.) #917 Lakin Minin

Sunday Quad/ATC Results

Big Quads/ATCs

Expert: 1.) #283 Deshawn Tallsalt Sportsman: 1.) #71 Paul Airey 2.) #106 Robert Dearth

Mini Quads

Mini 250-400cc: 1.) #48 Elizabeth George 2.) #55 Maddison Freshour Mini 91-300cc 10-15 Years: 1.) #95 Brendon Turner 2.) #17 Brayden Earlewine

Pee Wee Quads

Pee Wee 80cc Advanced: 1.) #95 Brendon Turner 2.) #44 Tavin Freeman Pee Wee 80cc Beginner: 1.) #222 Jack Wilson 2.) #31 Kaiden Lee 3.) #200 Cutter Gehrts Pee Wee 50-79cc 4-6 Years: 1.) #88 Tyler Wade 2.) #56 Emma Martinez 3.) #89 Zane Gehrts

Sunday UTV Results

Big UTVs

Pro: 1.) #198 Matthew Maciejewski 2.) #143 Kali Kinsman Unlimited Turbo: 1.) #969 Dan Hurn 1000cc Non-Turbo: 1.) #902 Evan Striplin 2.) #901 Clayton Winiecki 3.) #2004 John Nix 900cc: 1.) #521 Brandon Spitz

570cc UTVs

570cc: 1.) #1901 Ellie Koester 2.) #193 Ashton Stowell 3.) #177 Lucas Johnson

170cc/250cc UTVs

250cc: 1.) #17 Vincent Riccitelli 170cc: 1.) #088 Wyatt Cotter 2.) #147 Braden Krah 3.) #866 Jaxon Leaming

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement